shape

CIEKAWOSTKI 
KOLOSEUM
Rzym, Włochy

„Dopóki stoi Koloseum, istnieje Rzym,
Jeśli Koloseum upadnie, padnie także Rzym”
angielski kronikarz Bede


Koloseum  - rzymski amfiteatr Flawiuszów, (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum wł. Colosseo) wzniesiony w latach 70 – 82 przez cesarzy z dynastii Flawiuszów (należeli do niej: Wespazjan, Tytus i Domicjan). Jest to ogromna budowla eliptyczna (dł. osi 188 i 156 m, obwód 524 m, wys. 48,5 m), z pojemną widownią (około 50 tysięcy miejsc) z 4 galeriami komunikacyjnymi oraz areną z systemem podziemnych korytarzy.

W czterokondygnacyjnym podziale zewnętrznym zastosowano spiętrzenie porządków (najniższa kondygnacja w porządku toskańskim, druga w jońskim, trzecia w korynckim). Trzy niższe kondygnacje związane są z konstrukcyjnym układem arkad, czwarta, najwyższa został zaopatrzona tylko w małe okna. Od strony wewnętrznej budowla jest pięciokondygnacyjna. Cztery kondygnacje zbudowano jako układ pomieszczeń wydzielonych pomiędzy filarami, ścianami, ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi. Umieszczono tam bufety, szatnie, natryski, pomieszczenia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, korytarze. Wokół areny wzniesione było podium. Do koloseum prowadziło 80 ponumerowanych wejść (zachowały się oznaczenia wejść od nr XXIII do LIV), które zapewniały szybkie (przez ok. 60 minut) opuszczenie widowni przez widzów. Była też możliwość przykrycia całej widowni specjalną osłoną (velarium) w deszczowe lub bardzo słoneczne dni.

Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów oraz polowania na dzikie zwierzęta. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Wcześniej służyło jednak za kamieniołom. Nazwa Koloseum została nadana we wczesnym średniowieczu od znajdującego się w pobliżu budowli ogromnego (gr. kolossos) posągu Nerona przedstawionego jako Helios.

Papież Jan Paweł II, każdego roku w Koloseum odprawiał Drogę Krzyżową.

INFO:
Piazza del Colosseo - 00184 Roma Tel. 06700426
Koloseum jest czynne każdego dnia od 9:00 - 19:30, w okresie zimowym od 9:00 do 16:30. Bilet do Koloseum kosztuje 12.50 euro, w tym wstęp ma Palatyn. Kasy zamykane są na godzinę przed końcem zwiedzania. Tuz obok Koloseum znajduje się stacja metra linii B - Colosseo .
shape