shape

CIEKAWOSTKI 
HISTORIA:
Kórnik - jedna z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych miejscowości w Polsce - otrzymał prawa miejskie w 1426 roku. Okres największej świetności Kórnika przypada na wiek XVI, kiedy na jego rozwój wpływ mieli Mikołaj, Łukasz, Uriel i Stanisław Górkowie. Później miasto pozostawało w rękach Czarnkowskich, Grudzińskich, od 1676 r. Działyńskich. Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka nadała mieszkańcom liczne przywileje i doprowadziła do znaczącego rozwoju rzemiosła.

Z dziejami Kórnika nierozerwalnie łączy się historia kórnickiego zamku, którego początki sięgają średniowiecza. Sławę ośrodka kultury Kórnik zawdzięcza działalności Tytusa Działyńskiego i stworzonej przez niego bibliotece, zawierającej najcenniejsze zabytki kultury polskiej, m.in. autograf  III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza. Kochając drzewa, założył angielski park krajobrazowy wokół zamku. Jego dzieło kontynuował syn, Jan Działyński, a po nim Władysław Zamoyski, który w 1925 roku przekazał cały majątek narodowi.

ZAMEK:
Zamek kórnicki to arcydzieło sztuki neogotyckiej, wybudowany w XIV wieku przez Górków. Stanowił on własność Tytusa Działyńskiego, który założył tu zbiór znany pod nazwą "Zbioru Kórnickiego". W 1924 roku Władysław Zamoyski podarował Kórnik Skarbowi Państwa Polskiego, tworząc w ten sposób "Fundację Kórnicką". Najstarszą znaną datą z jego historii stanowi rok 1426, kiedy ówczesny właściciel zamku Mikołaj z Górki, kanclerz kapituły poznańskiej, zawarł umowę z cieślą Mikołajem z Poznania o rozbudowę swojej siedziby.
Kolejnej przebudowy dokonał w trzeciej ćwierci XVI wieku Stanisław Górka, wojewoda poznański, który z wielkim przepychem w 1574 roku gościł Henryka Walezego zdążającego do Krakowa. W 1676 roku Kórnik przeszedł w ręce Działyńskich wywodzących się z ziemi dobrzańskiej.

Nowy okres świetności zamku nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku kiedy otrzymała go Teofila Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Ta światła i gospodarna właścicielka, przez potomnych otoczona legendą "Biała Damą" (nocami – jak głosi legenda - przechadza się po parku i zamkowych komnatach) od koloru sukni na jednym zachowanym jej portrecie, przebudowała swoją siedzibę, nadając jej charakter barokowy        

Obecnie zamek w Kórniku uznaje się za jedno z najbardziej interesujących muzeów w Polsce, posiadające wartościowe zbiory pamiątek narodowych, obrazy takich malarzy jak: Grottger, Noblin, Bacanenelli czy kopie prac Rubens'a, a także liczne meble reprezentujące różne epoki i style.
       

Na parterze mieszczą się dawne pokoje mieszkalne: apartament (z cenną posadzką), pokój Generałowej Jadwigi Zamoyskiej, reprezentacyjny Salon (z mahoniowymi i dębowymi meblami oraz licznymi portretami), Czarna Sala (nazwa pochodzi od koloru posadzki; zgromadzone są tu zbiory numizmatyczne), Sala Herbowa (z kasetonowym stropem ozdobionym tarczami herbowymi), pokój Marii Zamoyskiej (z pięknymi inkrustowanymi meblami). Na parterze mieści się także Zakątek Myśliwski z kolekcją etnograficzną, którą przywiózł Władysław Zamoyski z podróży do Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku..

Na piętrze, na które prowadzą bogato zdobione schody, znajduje się hall z pięknym ostrołukowym sklepieniem, pomieszczenia Biblioteki i Sala Mauretańska o architekturze nawiązującej do stulu arabskiego. W Sali Mauretańskiej zgromadzono militaria, biżuterię, naczynia, obrazy oraz przenośny srebrny ołtarz polowy.
KÓRNIK, woj. wielkopolskie










Kórnik (województwo wielkopolskie) -   miasto położone nad Jeziorem Kórnickim, na Równinie Wrzesińskiej, 
w centralnej części woj. wielkopolskiego. Leży niespełna 20 km na południowy-wschód od Poznania.
Godziny otwarcia muzeum Zamku:
- w sezonie od 1 maja do 30 września od wtorku do soboty w godz. 9.00-17.30,
w niedzielę od 9.00-17.00
- poza sezonem od wtorku do soboty w godz.9.00-15.30, w niedzielę i święta 10.00-15.3

ARBORETUM:
Arboretum przylega do zamku od południowego zachodu. Pierwszy ogród włoski istniał tu już w XVI wieku. W drugiej połowie XVIII wieku Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka urządziła park w modnym wówczas stylu francuskim ze strzyżonymi żywopłotami, kamiennymi figurami zwierząt i wodotryskami. W XIX wieku Tytus Działyński rozpoczął gromadzenie kolekcji drzew i krzewów i przekształcił go w park w stylu angielskim, który charakteryzuje się swobodnym układem grup drzew, rozległymi przestrzeniami łąk i dalekimi perspektywami.

Dziś przyzamkowe Arboretum należące do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii nauk jest największą chlubą przyrodniczą kórniczan. Jest ono zaliczane do najstarszych w Polsce ogrodów dendrologicznych i posiada najbogatszą w kraju kolekcję gatunków i odmian drzew i krzewów (ok. 3500). Godziny otwarcia Arboretum:
- od kwietnia do listopada w godzinach 9.00-17.00

WARTO ZOBACZYĆ:
W Kórniku warto odwiedzic również późnogotycki Kościół Parafialny p.w. Wszystkich Świętych. (Kościół został wzniesiony w 1437 roku z fundacji Górków, w II połowie XVIII w. został przebudowany a w 1826 gruntownie odbudowany po pożarze), oraz dawny zespół folwarczny zwany Prowentem. (Budynki z XVIII i XIX wieku są zgrupowane przy czworobocznym dziedzińcu. W jednym z nich urodziła się laureatka Nagrody Nobla – Wisława Szymborska).
shape