shape
KAPLICA MATKI BOŻEJ W MIJAS, Hiszpania
Andaluzja, prowincja Malaga


INFORMACJE OGÓLNE:
Mijas – miasto należące do prowincji Malaga, położone na Costa del Sol, 30 km od Malagi - stolicy prowincji. Graniczy z miastami : Fuengirola, Benalmádena, Alhaurín de la Torre, Alhaurín el Grande, Marbella, Ojén i Coín. W Mijas znajdziemy też słynną dzielnicę Las Lagunas. Całe miasto podzielone jest na trzy strefy: Mijas Pueblo (Mijas Miasteczko), Las Lagunas - w Mijas Costa (Mijas Wybrzeże) oraz La Cala - centrum wybrzeża. Miasto ma wyjątkowe położenie - Mijas Pueblo usytuowane jest na wysokości 400 m i posiada 12 km własnego wybrzeża. Znane jest również ze swoich słynnych taksówek (Burrotaxis), wyjątkowych, bo ich pasażerowie przewożeni są na grzbiecie osiołka.CIEKAWOSTKI 
Dzieci widząc taką piękność upadły na kolana, zapytały kim jest i czego od nich chce. Postać odpowiedziała im, że jest Matką Boga i pragnie, aby dzieci opowiedziały w domu o tym, co widziały, a także żeby ich rodzice powiadomili władze miasta i księdza, żeby przyszli wydostać ją z tego miejsca, w którym ukryta jest już od ponad 500 lat. Następnie zniknęła.

Po powrocie do domu dzieci opowiedziały, co się wydarzyło. Ojciec, widząc ich zatroskanie zdał relację księdzu, powiadomił władze miasteczka, po czym udał się wraz z dziećmi do zamku. Jako że był majstrem budowlanym wspiął się na wieżę, a dzieci wskazały miejsce gdzie miały wizję. Po rozbiciu ściany, w dziurze znalazł obraz Najświętszej Panienki a wraz z nim dwa srebrne kandelabry o dziwnym kształcie, dwie relikwie: monstrancję i kielich oraz inne klejnoty, a także plik dokumentów na temat historii Obrazu. Najświętszą Maryję Pannę  nazwano "La Virgen de la Torre" (Najświętsza Maryja Panna z Wieży).

Pomimo, że świadectwo dzieci, które widziały Najświętszą Panienkę znajdowało się już w Ratuszu władze miasta nie spieszyły się z realizacją prośby Maryi, która chciała mieć pod Zamkiem (Castillo de la Pe?a) swoją kaplicę. Powstała ona 70 lat później dzięki pobożnemu pustelnikowi, który wykonał ją własnymi rękoma.
Sanktuarium Virgen de la Pe?a trwa jako świadectwo jego wiary i jest odwiedzane przez mieszkańców Mijas oraz przyjezdnych nie tylko podczas ważnych świąt. Tam mieszkańcy Mijas przychodzą w trudnych dla siebie momentach, by powierzać swoje troski i choroby i wielu z nich zostało wysłuchanych.

Godziny otwarcia: cały dzień, wszystkie dni tygodnia
Wstęp wolny


HISTORIA "BURROTAXIS" (taksówek-osiołków)
Na początku lat 60, w Mijas, niektórzy robotnicy wracali do swoich domów na osłach, co wzbudzało zainteresowanie turystów, którzy robili im zdjęcia bądź też prosili o krótką przejażdżkę. Prawie zawsze napiwki od turystów przekraczały miesięczną wypłatę. W taki oto sposób powstało nowe zajęcie.

Dziś, Burrotaxis to jedna z głównych atrakcji turystycznych Mijas. Liczba osłów doszła do 60 i trzeba było zbudować dla nich specjalny parking.
KAPLICA:
Kaplica Virgen de la Pena  została wydrążona w skale przez braci zakonnych w 1548 roku. W jej wnętrzu znajduje się obraz Matki Bożej de la Pena (pena: skała), patronki Mijas. Mówi się, że obraz został odkryty w roku 1586 w murach starego zamku, gdzie ukryto go przed Maurami, osiem wieków przedtem.

Dnia 30 maja 1586 roku, w niedzielę, w dzień Trójcy Świętej, dwoje rodzeństwa, 12 letni chłopiec Juan i 10 letnia dziewczynka Asuncion, spędzali czas na zabawie. Nagle pomiędzy nimi przefrunęła gołębica. Była tak piękna, że wyróżniała się pośród innych. Dzieci pobiegły za nią, żeby ją chwycić. Gdy im się to udało całowali ją i delikatnie pieścili i byli tak zaabsorbowani tym, co robili, że kiedy uniesienie minęło (dzieci twierdzą, że zasnęły) gołębicy już nie było. W domu nikt nie dawał wiary temu zdarzeniu. Następnego dnia, w poniedziałek, historia się powtórzyła. Wówczas ojciec zakazał dzieciom zabawy w tamtym miejscu. Nazajutrz nie poszły tam, ale zapominając o całym zdarzeniu wróciły w tamto miejsce, w środę 2 czerwca. W południe chłopiec usłyszał głos wołający go po imieniu. Głos dochodził z okienka wieży, siedziała tam gołębica. Nagle ukazała się aureola o tak pięknych kolorach, że dzieci wpadły w zachwyt. Zaraz potem pojawiła się niebiańska pani z dzieciątkiem w ramionach, a gołębica usiadła na jej piersiach.
shape