shape

CIEKAWOSTKI 
Śmigiel (województwo wielkopolskie) -  miasto w pow. kościańskim na pograniczu Pojezierza Krzywińskiego i Równiny Kościańskiej. Położone jest na wzgórzu (103 m. n.p.m.), 60 km na południe od Poznania, przy trasie drogowej E-5 Poznań - Wrocław,  liczy około 6 tys. mieszkańców.


WIATRAKI :
Położone na wzgórzach miasto posiadało bardzo dogodne warunki do budowy wiatraków. Według legendy było ich kiedyś około 100, ale nigdy nie osiągnięto tej liczby. Zawsze setny wiatrak albo się spalił, albo powaliły go wiatry. Śmigielskie wiatraki stanowiły niegdyś znany punkt orientacyjny dla wędrowców i kupców. Obecne dwa wiatraki przywieziono i zrekonstruowano, aby przypominały o tradycjach młynarskich, stanowiąc jednocześnie atrakcję turystyczną.

ZABYTKI:
W Śmiglu warto zobaczyć: kompleks budynków dawnego browaru z 1894 roku, budynek stacji kolei wąskotorowej oraz kościół cmentarny pw. św. Wita z 1769 roku, odrestaurowany w 1908 roku, o konstrukcji szachulcowej wypełnionej cegłą i kamieniami polnymi (w ołtarzu głównym – późnogotycki tryptyk z 1506 roku, z lipowego drewna, polichromowany, we wczesnobarokowej obudowie z 1645 roku) no i oczywiście wiatraki. Polecić należy także liczne parki, pałace i budowle sakralne na terenie gminy (Czacz, Stare Bojanowo) oraz znajdujące się niedaleko (Kórnik, Rogalin).
ŚMIGIEL, woj. wielkopolskie
Miasto Wiatraków
shape