shape
SANKTUARIA MARYJNE  
BACHLEDÓWKA, woj. małopolskie

Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej
na Podhalu


Hej tam pod smerkami
Hej tam pod smerkami w Bachledowskiej roli
Nieduży drewniany kościółecek stoi.

Tu nos Matko Bosko różnom łaskom wspiero.
Nase smutki, zole do zapaski zbiero.

My se zaś prosimy: Zostań na Podholu!
Pilnuj nasych chatek jak swojego domu.

INFORMACJE OGÓLNE:
Bachledówka (947 m n.p.m.), wzgórze nad wsią Czerwienne w gminie Czarny Dunajec, w środkowej części Pogórza Gubałowskiego. Od Zakopanego dzieli Bachledówkę 9 km, od Nowego Targu 13 km. Jeden z najwspanialszych punktów widokowych na Tatry oraz Beskidy.

HISTORIA:
W latach 30. grunt pod samym szczytem malowniczego wzgórza Bachledówka nad Czerwiennem kupiły dwie zamożne kobiety spod Lwowa Maria Bułhakowa i Helena Kowieńska z mężem, który zmarł jeszcze przed wojną. Wdowa ożeniła się drugi raz z miejscowym gospodarzem Władysławem Jarząbkiem. Obie kobiety prowadziły gospodarstwo z ogrodem, hodowały kucyki. W czasie okupacji przyszli tu żandarmi niemieccy z Zakopanego. Wtedy Helena Jarząbkowa ofiarowała Bogu swój dom, jeżeli Niemcy nie odnajdą broni, schowanej w ulu. Po wojnie Jarząbkowa podarowała swój grunt Paulinom z Jasnej Góry, ale proboszcz z Bystrego nie godził się wpuścić ich na teren swojej parafii. W końcu wyraził zgodę proboszcz sąsiedniej parafii Miętustwo, bowiem Bachledówka znajduje się prawie na granicy obu wsi. Paulini przerobili izbę i sień domu Jarząbkowej na kapliczkę, do której zaczęli się schodzić miejscowi górale na msze. Zakonnik odprawiający w lipcu 1955 r. pierwszą mszę powiedział, że jest to kaplica domowa, ale przychodzących z własnej woli nie wygonimy. Bachledówka stała się miejscem wypoczynku, skupienia dla przyjeżdżających tu zakonników i duchownych.
Przez 7 lat z rzędu od 1967 roku przyjeżdżał tu na letni wypoczynek prymas Stefan Wyszyński. Odwiedzali go ludzie ze wsi. Odwiedzali prymasa: sekretarz osobisty ks. Józef Glemp, metropolita krakowski Karol Wojtyła i inni dostojnicy. Przyszły papież na dwa tygodnie przez swoim konklawe odprawił rekolekcje na Bachledówce.

KOŚCIÓŁ:
W 1985 r. kilku upartych gospodarzy z Czerwiennego przystąpiło do budowy obecnej świątyni. Kamień węgielny zawieźli do Ojca Świętego, do poświęcenia. Kościół na Bachledówce wyróżnia się piękną góralską snycerką. Boazerie wykonał Jan Skubisz z Ratułowa, a ołtarz Bronisław Miętus z Kościeliska. Świątynia została harmonijnie wkomponowana w górski krajobraz. Ołtarz, pulpit, konfesjonały i inne elementy wyposażenia wykonane są z różnego koloru drewna i bogato zdobione typowymi góralskimi motywami i wzorami geometrycznymi. Kosciól został poświęcony przez ks. kardynała Franciszka Macharskiego  w sierpniu 1991 roku.

MSZE ŚW:
niedziele i święta: 8.00, 11.00, 16.00
dni powszednie: 7.00, 18.00 (w zimie 17.00)

INFORMACJE:
OO. Paulini
Bachledówka, Czerwienne 341
34-407 Ciche k. Czarnego Dunajca
tel. (o18) 2658118

Dojazd z Nowego Targu lub Zakopanego. W Poroninie należy skręcić przez most w stronę Zębu (przez Suche), z Zębu przez Czerwienne dojazd na wierch Bachledówki.
       




shape