shape
SANKTUARIA MARYJNE  
MONTSERRAT, Hiszpania

Sanktuarium Królowej Katalonii
Czarna Madonna
INFORMACJE OGÓLNE:
Góra Montserrat jest położona około 40 km na północny zachód od Barcelony przy drodze do Lleidy. Jej nazwa pochodzi od pasma wapiennych gór zwanych "przepiłowaną górą". Swój niezwykle malowniczy wygląd zawdzięcza ona głównie działalności rzeki, która wyżłobiła w dawnym dnie morskim dziwaczne kształty. Dzieła dopełniły deszcz, który bywa bardzo ulewny i wiatr. Ze względu na deniwelację (najwyższy szczyt osiąga 1300 m n.p.m.) klimat jest ostrzejszy niż w Barcelonie i często bywa tu chłodno. Należy więc pamiętać o cieplejszym ubraniu.

KLASZTOR :
Malownicza sceneria skał otacza najświętsze miejsce Katalonii (nazywane przez Polaków hiszpańską Jasną Górą) - tam od wielu wieków czczona jest niewielka, drewniana figurka Madonny. Legenda głosi, że wyrzeźbił ją św. Łukasz, a przywiózł tam św. Piotr w 50 r. Przez wiele lat ukrywana przed Maurami, została cudownie odnaleziona w pobliskiej grocie. W pobliżu Świętej Groty ok. 970 r. osiedlili się benedyktyni, a wokół ich klasztoru zaczęły powstawać kaplice i pustelnie. Opactwo było wielokrotnie rozbudowywane, w 1409 r. ogłosiło się nawet niezależnym królestwem Marii. W 1811 r. zostało ograbione przez Francuzów, zginęło wtedy wielu zakonników. 20 lat później zostali wygnani za sprzyjanie rebeliantom. Później opactwo znów było ostoją i symbolem narodowym Katalonii.

W samym klasztorze jest wiele do zobaczenia - bogate wnętrze bazyliki zdobią obrazy katalońskich artystów, do Czarnej Madonny wchodzi się drzwiami z prawej strony kościoła, wg legendy dotknięcie drewnianego jabłka, które Madonna trzyma w dłoni, ma zapewnić szczęście. W Starym Muzeum są relikwie przywiezione z Ziemi Świętej. Warto zwrócić uwagę na piękny dziedziniec wewnętrzny bazyliki i jej bogato zdobioną fasadę.

JAK DOJECHAC:
Do Montserrat można dostać się najprościej jadąc pociągiem z Barcelony - ok. 50 km. (w Barcelonie kupuje się jeden bilet na pociąg, kolejkę linowo-szynową prowadzącą na Montserrat i kolejkę na szczyt góry). Widoki wzdłuż trasy pociągu nie są zbyt ciekawe, dopiero po przejściu do wagoników linowo-szynowych trzeba się spodziewać wrażeń. Warto także przemóc strach i pojechać stromą kolejką szynową na sam szczyt Montserrat. Roztaczają się stamtąd niesamowite widoki, a i same skały są bardzo ciekawe.

INFORMACJE:
Monestir de Montserrat (Barcelona)
Tel.: 93 877 77 01
Fax 93 877 77 24
adres mailowy: informacio@larsa-montserrat.com
strona internetowa: www.abadiamontserrat.net oraz www.montserratvisita.com

shape