shape
SANKTUARIA MARYJNE  
FATIMA, Portugalia

Sanktuarium Maryjne
MB Fatimskiej
INFORMACJE OGÓLNE:
Fátima miasto w środkowej Portugalii, w dystrykcie Santarém, na południowy wschód od miasta Leiria. Do 30 czerwca 2003 Fátima wchodziła w skład gminy Ourém, Zgromadzenie Narodowe Portugalii zadecydowało o utworzeniu samodzielnej gminy Fatimy od 1 lipca 2003 roku. Struktura miejscowości jest typowo wiejska. Przeważa działalność usługowa, ze względu na pielgrzymów dobrze rozwija się handel i hotelarstwo.

HISTORIA OBJAWIEŃ:
Od maja do października 1917 roku rodzeństwu Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos w portugalskiej Fatimie objawiała się Matka Boża. Trzynastego dnia każdego miesiąca (z wyjątkiem sierpnia, kiedy Maryja objawiła się 19. dnia) wzywała świat do nawrócenia, pokuty i modlitwy, zwłaszcza różańcowej. W celu ubłagania pokoju Maryja poleciła odprawianie nabożeństwa do swego Niepokalanego Serca, któremu papież powinien poświęcić cały świat. Kilka lat po zakończeniu objawień dwoje pastuszków zmarło, a Łucja wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego w Coimbrze, gdzie zmarła  13 lutego 2005 roku. W 13. rocznicę zamachu na swoje życie, Ojciec Święty Jan Paweł II w Fatimie ogłosił błogosławionymi Hiacyntę i Franciszka.

ROK 1916
Pierwsze objawienie się anioła w Loca do Cabeço
"Nie bójcie się, jestem Aniołem Pokoju"
Tego samego roku Anioł zjawia się po raz drugi (niedaleko domu Łucji, przy studni), by wezwać dzieci do składania ofiar ze swych codziennych cierpień i trudności.
Kilka miesięcy później Anioł objawia się jeszcze raz (znów w Loca do Cabeço) . Uczy dzieci modlitwy uwielbienia Jezusa w Najświętszym Sakramencie i udziela im Komunii Świętej.

ROK 1917
  • 13 maja
Pierwsze objawienie się Matki Bożej trzem pastuszkom z Aljustrel, dziesięcioletniej Łucji i jej kuzynom - Franciszkowi (9 lat) z siostrą Hiacyntą (7 lat). Maryja mówi dzieciom, że przychodzi z nieba.
"Nie bójcie się... Jestem z Nieba".
"Odmawiajcie codziennie różaniec, aby wyprosić pokój dla świata..."
  • 13 czerwca
Drugie objawienie, w którym Matka Najświętsza ponawia prośbę o odmawianie Różańca i poleca dzieciom uczyć się czytać, gdyż chce się nimi posłużyć do rozpowszechniania nabożeństwa do Niepokalanego Serca.
  • 13 lipca
Trzecie objawienie połączone z wizją piekła, ukazaniem roli nabożeństwa do Niepokalanego Serca i przedstawieniem dzieciom tajemniczej wizji, która pozostała ukryta do 2000 r. jako tzw. trzecia część tajemnicy fatimskiej.
  • 19 sierpnia
Czwarte objawienie w Valinhos, w którym Matka Boża prosi o Różaniec i ofiary wynagradzające za grzeszników idących do piekła. Zapowiada, że w październiku uczyni wielki cud.
  • 13 września
Piąte objawienie, w którym Maryja zapewnia, że Bóg jest zadowolony z modlitw i ofiar składanych przez dzieci.
  • 13 października
Szóste objawienie: Matka Najświętsza podaje swój tytuł: "Jestem Matką Boską Różańcową". Wzywa ludzi, by nie obrażali Boga, a na znak prawdziwości swych objawień czyni cud słońca, który oglądało blisko sto tysięcy ludzi.

ROK 1925
  • 10 grudnia
Maryja ukazuje się Łucji (już zakonnicy) w Pontavedra, w Hiszpanii, poucza o treści nabożeństwa pierwszych sobót.

ROK 1929
  • 13 czerwca
W Tuy, w Hiszpanii, Matka Boża przekazuje Łucji prośbę o poświęcenie Rosji przez Papieża i wyjaśnia sposób, w jaki ma on tego dokonać.

INFORMACJE :
Msze Święte: codziennie
Procecja światła: codziennie o 21.30 od świąt Wielkiej Nocy do października
Różaniec z procesją: w niedziele i święta o 9.30
Rocznice Objawień (maj - październik): z 12/13 nocna Pasterka Maryjna, poprzedzona różańcem
13 dnia miesiąca uroczysta Msza Św.
Telefony:
++351-49-539600 - sanktuarium
++351-44-823773 - biuro turystyczne
Strona internetowa: www.santuario-fatima.pt


shape